Zgodnie z informacjami podanymi przez Minister Funduszy i Polityki Regionalnej Małgorzatę Jarosińską-Jedynak – ponad 23 tysiące obywateli, firm i instytucji prowadzi 60 tysięcy inwestycji współfinansowanych z funduszy UE.[1] Trwają również nabory wniosków dotyczących nowych projektów. Obecna sytuacja wywołana pandemią koronowirusa z pewnością negatywnie wpływa zarówno na możliwość złożenia wniosków w nowych konkursach, jak i na możliwość terminowej realizacji projektów już rozpoczętych.
W związku z powyższym, w celu zminimalizowania wpływu pandemii koronawirusa na sytuację beneficjentów, realizowanych przez nich projektów oraz na możliwość złożenia wniosków we wciąż trwających naborach, Minister Funduszy i Polityki Regionalnej wystąpiła do instytucji państwowych odpowiedzialnych za inwestowanie funduszy oraz do instytucji wdrażających środki unijne (m.in. urzędy marszałkowskie, Wojewódzkie Urzędy Pracy, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości) z rekomendacjami podjęcia szczególnych działań mających wspomóc beneficjentów oraz wnioskodawców w tej nadzwyczajnej sytuacji.
Zgodnie z rekomendacjami, instytucje państwowe odpowiedzialne za inwestowanie będą mogły w uzasadnionych przypadkach m.in.:
Rekomendacje – minimalizacja wpływu koronawirusa na wdrażanie programów operacyjnych dostępne na stronie internetowej: http://www.funduszeeuropejskie.gov.pl/strony/wiadomosci/pakiet-antykryzysowy-dla-korzystajacych-z-funduszy/
Ponadto, w związku z tym, iż szczególnie zagrożona jest realizacja projektów współfinansowanych z Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS) – tak zwane projekty miękkie, Minister Funduszy i Polityki Regionalnej wydała dodatkowe rekomendacje dla instytucji wdrażających środki unijne z tego funduszu. Resort proponuje między innymi możliwość:
Jednakże, podkreślenia wymaga, iż zastosowanie ww. rekomendacji wymaga podjęcia decyzji po stronie instytucji wdrażających środki unijne i rozpatrzenie każdej sprawy indywidualnie. Nie są to przepisy powszechnie obowiązujące, a – jak sama nazwa wskazuje – rekomendacje, czyli innymi słowy zbiór dobrych praktyk na czas pandemii. To od poszczególnych instytucji i indywidualnych przypadków zależy, na jaką elastyczność będą mogli liczyć beneficjenci projektów.
Rekomendacje – pakiet dla EFS dostępne na stronie internetowej http://www.funduszeeuropejskie.gov.pl/strony/wiadomosci/antykryzysowe-dzialania-dla-projektow-finansowanych-z-europejskiego-funduszu-spolecznego/
W związku z nadzwyczajną sytuacją pozostajemy do Państwa dyspozycji zarówno w drodze telefonicznej jak i mailowej – możemy pomóc w przygotowaniu stosownego wniosku, pisma lub wyjaśnienia do właściwych instytucji.
[1] http://www.funduszeeuropejskie.gov.pl/strony/wiadomosci/pakiet-antykryzysowy-dla-korzystajacych-z-funduszy/
Opracowała Anna Szemplińska – Adwokat
Bąk i Dębiak
Kancelaria Radców Prawnych s.c.
ul. Chłodna 64, II piętro
00-872 Warszawa Wola
e-mail: biuro@bid.com.pl
kom.: +48 607 660 653
kom.: +48 668 151 841
tel.: 22 460 99 84
2024/09/12
ZMIANY OPODATKOWANIA FUNDACJI RODZINNYCH
2023/09/25
FUNDACJA RODZINNA A DZIEDZICZENIE
2023/08/21
CO NOWEGO W PROCEDURZE CYWILNEJ OD LIPCA? (CZĘŚĆ III)