Zmiany opodatkowania fundacji rodzinnych 📢
Trzymamy rękę na pulsie, abyście Wy nie musieli 🧐
💡 W wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów ukazała się informacja o rozpoczęciu prac, nad zmianami, których celem jest uszczelnienie systemu podatkowego, a głównym „beneficjentem” tychże zmian mają zostać fundacje rodzinne.

🔊 Zmiany te nie umknęły uwadze naszych pragmatycznych klientów, którzy dostrzegając pierwotne korzyści wynikające z wprowadzonych zmian w obszarze planowania sukcesji przekazali swoje majątki skutecznie założonym z naszą skromną pomocą fundacją rodzinnym, przez co dziś jak większość fundatorów skuszonych ww. rozwiązaniami dot. planowania sukcesji mają prawo czuć zaniepokojenie działaniami MF.

🚨 Z otrzymywanych doniesień medialnych wyłania się następująca propozycja zmian:

▶️ świadczenia beneficjentów otrzymane z fundacji rodzinnej będą objęte daniną solidarnościową;

▶️ ograniczenie zakresu zwolnień podatkowych do określonych rodzajów działalności gospodarczej;

▶️ wprowadzenie okresu, po którym zbycie majątku fundacji nie byłoby opodatkowane, wcześniejsze zbycie wiązałoby się z zapłatą podatku;
objęcie fundacji rodzinnych przepisami o zagranicznych jednostkach kontrolowanych (CFC);

▶️ wprowadzenie przepisów dotyczących opodatkowania dochodów fundacji rodzinnych z ich udziałów w podmiotach transparentnych podatkowo;
objęcie podatkiem dochodów fundacji rodzinnych, uzyskiwane z umów, w których przedmiotem jest oddanie nieruchomości do odpłatnego korzystania.

💡 W pierwszej kolejności ustalmy jaki jest obecny stan prawny.

❓Kiedy fundacja rodzina płaci podatki?
Fundacja rodzinna w polskim systemie podatkowo prawnym objęta jest swego rodzaju preferencyjnym opodatkowanie. Ustawowa działalność objęta została podatkiem dochodowym od osób prawnych (CIT) w wysokości 15%, natomiast od działalności nieustawowej 25% płaconym dopiero momencie wypłaty świadczenia na rzecz beneficjenta co przy prowadzeniu bieżącej działalności gospodarczej pozwala uniknąć obowiązku uiszczania zaliczek na poczet CIT.

❓Czy fundacja rodzina płaci ZUS?
Nie stanowią podstawy oskładkowania przychody z tytułu wypłat na rzecz beneficjentów, gdyż świadczenia na ich rzecz są uznane za przychód z tzw. innych źródeł.

Na dzisiaj to koniec, jednak już niebawem rozwinę ten temat o odpowiem na pytania:
❓Jaką działalność może prowadzić fundacja rodzinna?
❓Czy fundacja rodzinna płaci podatek od dywidendy?
❓Czy darowizna dla fundacji rodzinnej jest opodatkowana?

Zapraszam do pytań – chętnie odpowiem! 😊

Kontakt

Bąk i Dębiak
Kancelaria Radców Prawnych s.c.
ul. Chłodna 64, II piętro
00-872 Warszawa Wola

e-mail: biuro@bid.com.pl
kom.: +48 607 660 653
kom.: +48 668 151 841
tel.: 22 460 99 84