Analiza ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych i jej zmian.
W dniu 8 marca 2020 r. weszła w życie ustawa z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (dalej „ustawa COVID-19”). Ustawa ta uzupełnia już istniejące regulacje, o nowe rozwiązania, pomocne organom administracji państwowej w minimalizowaniu zagrożenia dla ludzi związanego z rozprzestrzenianiem się koronawirusa w Polsce.
Ustawa COVID-19 określa m.in.:
– zasady i tryb zapobiegania oraz zwalczania zakażenia wirusem SARS-CoV-2 i rozprzestrzeniania się choroby zakaźnej u ludzi;
– uprawnienia i obowiązki osób przebywających na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w zakresie zapobiegania oraz zwalczania zakażenia lub choroby zakaźnej;
– zadania organów administracji publicznej w zakresie zapobiegania oraz zwalczania zakażenia lub chorób zakaźnych;
– zasady pokrywania kosztów realizacji zadań, o których mowa w poprzednich punktach, w szczególności tryb finansowania świadczeń opieki zdrowotnej dla osób z podejrzeniem zakażenia lub choroby zakaźnej.
Najważniejsze zmiany jakie wprowadza ustawa COVID-19 to:
Skutkiem ubocznym podejmowanych przez władze publiczne działań prewencyjnych, minimalizujących rozprzestrzenianie się koronawirusa, (takich jak m.in. kwarantanna osób mających kontakt z zakażonymi, zamykanie placówek, odwoływanie wydarzeń i imprez masowych) niewątpliwie będzie wstrzymania produkcji i świadczenia niektórych usług, co w efekcie odbije się na kondycji finansowej poszczególnych firm. Wobec powyższego zaistniała potrzeba wprowadzenia szczególnych rozwiązań mających na celu przeciwdziałania negatywnym skutkom gospodarczym tej sytuacji. Konieczne stało się zatem opracowanie pakietu osłonowego dla firm, zapobiegającego zwłaszcza utracie płynności w ramach prowadzonych przez nie działalności.
Z tego względu Ministerstwo Rozwoju prowadzi aktualnie prace projektowe nad ustawą o zmianie ustawy COVID-19 i niektórych innych ustaw. Powyższe działania mają na celu doprecyzowanie i uzupełnienie przepisów ustawy COVID-19, jak również wprowadzenie narzędzi, które pozwolą zminimalizować negatywne skutki epidemii dla polskiej gospodarki, a w szczególności dla mikro przedsiębiorców i małych przedsiębiorców. Projekt ustawy pozwoli na uruchomienie nadzwyczajnych instrumentów wspierających przedsiębiorców w tym okresie. Dokonuje on szeregu zmian w ustawie COVID-19, nie tylko poszerzając i rozwijając niektóre występujące już w niej rozwiązania, ale także wprowadzając nowe mechanizmy.
Monika Tutaj – Dec
Radca Prawny
Bąk i Dębiak
Kancelaria Radców Prawnych s.c.
ul. Chłodna 64, II piętro
00-872 Warszawa Wola
e-mail: biuro@bid.com.pl
kom.: +48 607 660 653
kom.: +48 668 151 841
tel.: 22 460 99 84
2024/09/12
ZMIANY OPODATKOWANIA FUNDACJI RODZINNYCH
2023/09/25
FUNDACJA RODZINNA A DZIEDZICZENIE
2023/08/21
CO NOWEGO W PROCEDURZE CYWILNEJ OD LIPCA? (CZĘŚĆ III)